Klimatyzator typu split
Klimatyzator typu split
Klimatyzator typu split to najprostszy a zarazem najpopularniejszy zestaw do chłodzenia pomieszczenia.
W skład urządzenia wchodzą:
– jednostka wewnętrzna
– jednostka zewnętrzna
– pilot (przewodowy lub bezprzewodowy)
Jednostki wewnętrzną i zewnętrzną podczas montażu łączy się ze sobą rurkami miedzianymi w izolacji termicznej oraz kablem sterującym. Dodatkowo z jednostki wewnętrznej wyprowadza się skropliny w postaci rurki odpływowej na zewnątrz budynku lub do kanalizy. Zaletą urządzenia typu split w stosunku do tańszych klimatyzatorów przenośnych jest odseparowanie elementów wytwarzających największy hałas (sprężarka, wentylator skraplacza), które umieszczone są poza pomieszczeniem w jednostce zewnętrznej (z reguły na zewnątrz budynku). To zapewnia znacznie lepszy komfort akustyczny w stosunku do zwartej konstrukcji urządzenia przenośnego (wszystkie elementy znajdują się w klimatyzowanym pomieszczeniu). Szczegółowe informacje na temat czynności wchodzących w zakres montażu znaleźć można w zakładce cenniki.
Chłodzenie w klimatyzatorze split standardowo mieści się w zakresie temperatur 17OC- 30OC. Jednostka wewnętrzna, która wyposażona jest w wymiennik ciepła (parownik), wentylator i płytę sterującą odpowiedzialna jest za sterowanie całym urządzeniem. Wentylator w jednostce wewnętrznej posiada kilka prędkości. W zależności od zapotrzebowania wysyłana jest komenda do załączenia agregatu zewnętrznego.
Grzanie czyli inaczej tryb pompy ciepła obecnie w klimatyzatorach jest już wyposażeniem standardowym (z wyjątkiem urządzeń przeznaczonych do serwerowni gdzie nie ma takiej potrzeby). Zaletą grzania klimatyzatorem jest oczywiście dużo wyższa sprawność grzewcza w stosunku do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wyrażana jest ona we współczynniku COP, który jest stosunkiem dostarczonej przez urządzenie mocy cieplnej do zużytej energii elektrycznej. Im wyższe COP tym lepsza sprawność pompy ciepła. Warto brać to pod uwagę przy zakupie urządzenia.
Jednostki wewnętrzne w klimatyzatorach posiadają różne konstrukcje celem łatwiejszego dopasowania do wnętrza pomieszczenia. Rodzaje jednostek wewnętrznych:
– ścienne – montaż na ścianie
– kasetonowe – montaż w suficie podwieszanym (G-K, OWA), widoczny tylko panel dekoracyjny
– przysufitowe – montaż pod sufitem
– przypodłogowe – montaż na ścianie przy podłodze (wygląd grzejnika)
– kanałowe – montaż z reguły w suficie podwieszanym, powietrze doprowadzane do pomieszczenia za pomocą kanałów wentylacyjnych- widoczne tylko anemostaty w suficie
Jednostki zewnętrzne są uniwersalne i dobiera się je według mocy urządzeń wewnętrznych. Głównymi elementami są sprężarka, skraplacz z wentylatorem oraz element rozprężny. Obecnie przepisy UE przewidują, że wszystkie klimatyzatory muszą być wyposażone w technologię inverterową, która polega na płynnej regulacji mocy sprężarki i dostosowaniu jej do aktualnego zapotrzebowania na schłodzenie bądź ogrzanie pomieszczenia. Przynosi to szereg korzyści między innymi znaczną oszczędność energii elektrycznej, dłuższą żywotność sprężarki czy cichszą pracę całego agregatu.
W celu zapoznania się z naszą ofertą urządzeń prosimy kliknąć w cenniki urządzeń.