logo_cwk-instalacje

Rekuperacja – co to właściwie jest?

Rekuperacja = odzyska ciepła

Ocieplający się klimat oraz coraz niższe ceny urządzeń klimatyzacyjnych sprawiają, ze klimatyzacja w budynku mieszkalnym czy biurowym nie jest już luksusem ale powoli staje się standardem. Podobnie rzecz się ma z wentylacją, która poprzez coraz bardziej szczelne domy również staje się niezbędna. Dzięki zastosowaniu odzysku ciepła, wentylacja mechaniczna nie musi już oznaczać zwiększonych wydatków na ogrzewanie. Mowa tu oczywiście o rekuperatorach, których producenci prześcigają się wzajemnie w ilości odzyskiwanego w procesie wymiany powietrza ciepła.

Wstęp

Rekuperacja w domkach jednorodzinnych z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Niewątpliwie wpływ na to mają spadające ceny urządzeń (rekuperatorów) oraz coraz większa świadomość inwestorów, że zakup zwraca się w dość szybkim tempie w postaci oszczędności na zużyciu energii na ogrzanie budynku. W ciągu ostatnich 10-15 lat w zdecydowanej większości budynków nastąpiła wymiana okien na nowe, szczelne potocznie zwane “plastikowymi”. Podobnie sprawa ma się z docieplaniem budynków czy to styropianem czy od jakiegoś czasu również wełną mineralną. To sprawia, że nowe obiekty jak i obiekty po termomodernizacji nie są już w naturalny sposób wentylowane przez nieszczelności w oknach, drzwiach a nawet nieszczelności murów. Oszczędności na ogrzewaniu są naprawdę spore, jednak brak wentylacji wiąże się z problemem wilgoci, zaduchu a niekiedy nawet pleśni. Nie trzeba chyba już wspominać o szkodliwym działaniu takiego stanu na organizm. Użytkownikowi pozostaje uchylić okno lub zastosować nawiewniki okienne. W tym momencie cała termomodernizacja przestaje mieć sens, bo wracamy do punktu wyjścia. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie rekuperator, którego zadaniem jest zminimalizować straty ciepła związane z wentylacją budynku w sposób mechaniczny (wymuszony obieg powietrza).

Konkrety

Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Jego działanie zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Odzyskuje on ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń celem wstępnego podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego z zewnątrz. Powietrze krąży w budynku w sposób wymuszony przez wentylatory. 

Podstawowe elementy urządzenia:

wentylator nawiewny– wprowadza świeże powietrze do budynku

wentylator wywiewny– odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku

wymiennik ciepła– odpowiedzialny za odzysk ciepła. Odbywa się w nim wymiana ciepła pomiędzy przepływającymi przez wymiennik strumieniami powietrza nawiewanego i wywiewanego. Warto zaznaczyć, iż strumienie są odseparowane od siebie tak więc nie występuje przenikanie zapachów ani drobnoustrojów z powietrza wywiewanego do nawiewu.

filtry powietrza– zabezpieczają wymiennik ciepła i wentylatory przed kurzem i pyłem

sterownik– umożliwia zmianę parametrów w urządzeniu (temperatura, prędkość wentylatorów etc.)

Korzyści

– oszczędności na ogrzewaniu nawet do 50%

– mniejsza zawartość CO= lepsze samopoczucie

– filtracja powietrza = mniejsza ilość pyłków, alergenów, kurzu i owadów

– zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach oraz ogólnego zawilgocenia budynku

– brak zaparowanych okien oraz luster

– oszczędności na budowie kominów wentylacyjnych (potrzebne jedynie kominy spalinowe do pieca i kominka)

– brak przeciągów

– oszczędności na wydatkach inwestycyjnych (pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe)

– poprawa mikroklimatu w domu poprzez precyzyjniejsze sterowanie temperaturą i wilgotnością

– niskie koszty serwisu (ogranicza się on do sprawdzania czystości filtrów)

– znikoma awaryjność ze względu na prostotę budowy

Podsumowanie

Korzyści z rekuperacji jest oczywiście więcej, lecz główne czynniki zostały wyszczególnione. Rekuperacja nie jest modnym gadżetem lub trendem w budownictwie. Wraz ze wzrostem szczelności budynków staje się nieodzowną częścią jego wyposażenia. Obecnie przyjęto, że nie da się zbudować domu energooszczędnego bez wentylacji z odzyskiem ciepła. W domach pasywnych budowanych w zachodniej Europie rekuperacja stała się obowiązkowa. Oczywiście sprawność instalacji i urządzenia zależy od jej poprawnego montażu. Źle osadzone okno lub drzwi będą sprawiały problem w ich użytkowaniu. To samo tyczy się rekuperacji – niepoprawnie zaprojektowana i zainstalowana – owszem będzie działać, ale z mniejszym współczynnikiem odzysku ciepła. 

Jako firma z doświadczeniem w systemach wentylacji powietrza zapraszamy do zapoznania się z cennikami urządzeń. Ze względu na różnorodność obiektów budowlanych cennik prac instalatorskich ustalany jest indywidualnie.